A-junioreille täysi pistepotti
28.2.2015
Edustus NuPS:n vieraana
A-juniorit ottivat lauantai-iltapäivällä tärkeän kotivoiton Kaarinan Poikia vastaan SM-karsintasarjassa. Ensimmäinen jakso mentiin tasalukemissa 0-0. Toisella jaksolla molemmat osuivat kerran ja kun vieraat isäntien onneksi sutivat pallon kertaalleen omaan maaliin jäivät pisteet Espooseen 2-1 lukemin. Sinisten maalista vastasi ensimmäisen ottelunsa sarjassa pelannut Arttu Ketola. "Peli oli tiukkaa vääntöä puolin ja toisin. Olimme ehkä kuitenkin loppunumeroiden verran vastustajaa edellä" arvioi päävalmentaja Timo Kettunen pelin jälkeen. "Toivotaan, että tämä voitto vapauttaisi peliämme. Pystymme edelleen parempaan".
A-juniorit kohtaavat seuraavaksi MIFK:n la 7.3. klo 15:30 alkaen. peli pelataan Kauniaisten jäähallin tekonurmella.
Myös miehet olivat liikkeellä lauantaina tällä kertaa NuPS:n vieraana. Edustus saikin kohdata tehokkaan isäntäjoukkueen, kun NuPS käytti hyväkseen lähes kaikki vieraiden virheet, loppulukemien ollessa isännille 6-2. Espoolaisten maaleista vastasivat Antti Numminen ja Leonid Parzhetski. "Tänään näkyi ainakin osittain se, että olemme joutuneet harjoittelemaan pienessä tilassa. Huolellisuutta pitää saada myös lisää, kuin myös kovuutta kaksinkamppailuihin" listasi vastuuvalmentaja Tommi Laitila ottelun tauottua.
Ottelun päätuomarin viheltäessä pelin päättyneeksi, sinisten kokoonpanosta löytyi kaksi pelaajaa edelliskauden ringistä. Se ei kerro koko totuutta, mutta jotain kuitenkin. Uutta ollaan taas rakentamassa. "Olemme aikatalussa" Laitila toteaa kuitenkin.
Edustus kohtaa seuraavaksi Suomen Cupin ottelussa SAPA:n. peli pelataan la 7.3. klo 19:45 alkaen Talin hallissa.