FC Espoon hallitus uudistuu

12.11.2023

Viikolla 41 pidetyssä seuran syyskokouksessa valittiin FC Espoolle uusi hallitus. Samalla seuran hallituksen puheenjohtaja Jari Virrankoski jättää tehtävät seuraajalleen Kerkko Ruuskaselle.

"Kymmenen vuotta jalkapallohallinnossa (KaPy + FC Espoo) alkaa riittämään ja siirryn mielelläni nyt katsomon puolelle. Seura on uudessa vaiheessa, kun aloittavat ikäluokat muodostetaan jatkossa avoimella haulla ilman varsinaisia kasvattajaseuroja. Seuran hallinnossa keskitytään tulevaisuudessa seuran kehittämiseen omista lähtökohdista. Toivotan menestystä tulevalle hallitukselle ja seuraajalleni", toteaa Jari.

"Innostuksella otan vastaa puheenjohtajuuden FC Espoossa. LePan edellisenä puheenjohtajana ja FCE:n varapuheenjohtajana olen päässyt näkemään läheltä seuran kehittymisen. Seuran tilanne taloudellisestikin on taas tasapainossa, mikä tukee hyvin tulevaa uudistettavaa strategiaa. Kiitän luottamuksesta ja odotan innolla yhteistyötä uuden hallituksen sekä toimihenkilöiden kanssa, Kerkko lisää."


Hallituksen muut jäsenet seuraavaksi kahdeksi vuodeksi:

Tiina Nikulainen

Sami Volanen

Erno Huttunen

Niklas Heikkonen (uusi)

Jyri Saarinen (uusi)

Pekka Kupila (uusi)

Harri Hauta-Aho (uusi)