Tarkka ohjeistus sisäisten harjoituspelien pelaamiseen
7.5.2021
Ohjeita on noudatettava täsmällisesti jokaisessa tapahtumassa.
FC Espoon tarkka ohjeistus terveysturvalliseen toimintaan, voimassa toistaiseksi ainakin 30.5.2021 asti:
1. Minkäänlaiset pelit tai ottelut eivät ole millään ikäluokalla sallittuja Espoon kaupungin kentillä (TN1, TN2, Säteri, Uusmäki, Laaksolahti, Keski-Espoo mm.) TÄMÄ VOIMASSA 16.5.2021 ASTI
2. Yksityisillä kentillä ottelut toisen seuran joukkueita vastaan eivät ole sallituja ainakaan 16.5.2021 asti. TÄMÄ VOIMASSA 16.5.2021 ASTI
3. Alla tarkat ohjeistukset niin sisäisiin kuin muihinkin harjoituspeleihin.
Ohjeet sisäisiin harjoituspeleihin mikäli niitä yksityisillä kentillä järjestetään:
Kaikki harjoituspelitapahtumat tulee järjestää FC Espoon laatimien erillisten terveysturvaohjeiden mukaisesti. Näin varmistetaan turvallinen paluu pelitoimintaan ja tuetaan joukkueiden vastuullisuutta ennen sarjakauden alkua.
Harjoituspelejä voi alkaa pelaamaan seuraavalla aikataululla:
• FC Espoon joukkueiden väliset sisäiset harjoitusottelut ovat sallittuja yksityisillä (ei kaupungin) kentillä 4.5.2021 alkaen
• Palloliitto on luonut ennusteen sarjojen alusta tämänhetkisen koronatilanteen pohjalta. Ikäluokasta riippuen sarjojen ennakoidaan alkavan 1.6.-7.6.2021 alkavilla viikoilla.
Ohjeistus seuran sisäisten harjoitusotteluiden pelaamista varten ajanjaksolla 4.5.-16.5.
Yleisiä ohjeita:
• Otteluun ei saa tulla, mikäli henkilöllä on pieniäkään oireita.
• Joukkueet eivät käytä pukukoppeja.
• Valmennustiimin tulee pitää maskia ottelun aikana. (vastuuvalmentaja saa olla ilman maskia ohjeistakseen)
• Pelaajat voivat lämmitellä ja pelata ilman kasvomaskia – yli 12v vaihdossa olevat pelaajat pitävät kasvomaskia vaihdossa olemisen aikana.
• Vain joukkueisiin kuuluvat pelaajat, toimihenkilöt ja seuran valmennuspäällikkö(t) voivat olla kenttäalueella ottelun aikana.
• Joukkueeseen kuuluvat loukkaantuneet pelaajat ovat selkeästi erillään omasta joukkueesta (esim. toisella puolella katsomoa).
• Joukkueiden ”vaihtopenkkialueet” ovat selkeästi erillään toisistaan (tämä helpottaa huomattavasti kohtaamisten välttämistä muihin kuin joukkueen omiin henkilöihin) .
• Vanhemmat ja/tai muut katsojat voivat halutessaan seurata ottelua kenttäalueen ulkopuolelta (aitojen ulkopuolelta).
• Joukkueenjohtajien /valmentajien tulee informoida pelaajia ja pelaajien vanhempia otteluiden järjestelyistä vielä erikseen.
Ennen ottelua
• Joukkueet voivat tulla kenttäalueelle vain omalla vuorolla sitten, kun edelliset joukkueet ovat poistuneet kentältä. Ryhmät/joukkueet eivät saa kohdata muita ryhmiä/joukkueita.
• Ottelupaikalle saavutaan ja poistutaan pitämällä maskit kasvoilla.
• Oman joukkueen kesken, ei tule järjestää pitkäkestoista ottelupalaveria ja lyhyen ottelupalaverin aikana pelaajat pitävät riittävän etäisyyden toisiinsa ja varsinkin toiseen joukkueeseen.
• Ottelua ennen tapahtuva lämmittely tulee tehdä joko kenttäalueen ulkopuolella tai mikäli kenttä on tyhjä, sen voi toteuttaa kentällä erillään toisesta joukkueesta.
Ottelun aikana
• Vaihtopelaajat ovat riittävillä etäisyyksillä toisistaan ottelun aikana.
• Lämmittelevien pelaajien tulee valmistautua ”omalla puolella” kentän päädyssä.
• Yli 12v vaihdossa olevien pelaajien tulee pitää kasvomaskia ottelun aikana.
Ottelun jälkeen
• Joukkueet poistuvat pelivuorolta/kenttävuorolta oman vuoron aikana. Muiden ryhmien/joukkueiden kohtaamista tulee välttää.
• Ottelupaikalta poistutaan pitämällä maskit kasvoilla.
Edetään asiassa seurana ja jokaisessa joukkueessa vastuullisesti toimien edelleen. Lisäinfoa tulossa varmasti ma 10.5. alkavalla viikolla.
FC Espoo toiminnanjohtaja
Mikko Taivassalo
--