Uudenmaan piirijoukkueet tuplakultaan
25.6.2011
22.6.2011 - Suomen Palloliiton koko vuoden kestävä piirijoukkuetoiminta on loppusuoralla ja poikien virallinen Piirijoukkuecup pelattiin 16.-19.6 Eerikkilässä. FC Espoon ja kasvattajaseurojen pelaajia on mukana myös näissä jo tarkasti valikoiduissa joukkueissa.
Piirijoukkue-cupin tarkoitus on järjestää mukana oleville C14- ja C15 -ikäluokille valtakunnallinen pelaajatarkkailu- ja koulutustilaisuus, sekä toimia tärkeänä kilpailutapahtumana yksilöille ja piirijoukkueille. Pelaajatarkkailijoina toimivat Palloliiton maajoukkue-, liitto ja aluevalmentajat.
Turnauksen aikana järjestetään koulutusta pelaajille, valmentajille ja erotuomareille. Koulutuksen sisällöstä vastaavat yhdessä Palloliiton maajoukkue-, alue- ja piirivalmentajat sekä Palloliiton erotuomarikoulutuksen vastuuhenkilöt.
Erityisen hienoa oli Uudenmaan piirin joukkueiden upea menestys poikien turnauksessa. Uusimaa poimi taskuunsa molempien ikäluokkien (C14 ja C15) kirkkaimmat mitalit!
Kolmen kärki C14-ikäluokassa:
1. Uusimaa
2. Turku
3. Helsinki
Loppuottelussa C14 Uudenmaan joukkue kaatoi Turun peräti 6-2, joten mestaruudesta ei jäänyt epäselvyyttä.
Kolmen kärki C15-ikäluokassa:
1. Uusimaa
2. Turku
3. Satakunta
C15 ikäluokka pelattiin sarjamuotoisena ja Uudenmaan joukkue menetti pisteitä vain yhdessä tasapelissä.
FC Espoon erityismaininnan ansaitsee Uudenmaan C15-ikäluokan Fair Play -pelaajaksi valittu pelaajamme Arttu Ketola. Lämpimät onnittelut hyvästä työstä Artulle.
Piirijoukkuecupin turnaussivut löytyvät täältä http://www.palloliitto.fi/kaikki_pelaa/tapahtumat/piirijoukkue-cup/2011/